Történelme
A harlekinkaticát (Harmonia axyridis) eredeti elterjedési területéről biológiai védekezési célból telepítették be Észak-Amerikába és Európába. Megtelepedését követően, az egyik leggyakoribb hasznos ízeltlábú ragadozóként,
számos kártevő szabályozásához járul hozzá. Elterjedése viszont nagy veszélyt jelent több
ôshonos ízeltlábúra, ezért a harlekinkatica betelepítése mára az elhibázott biológiai védekezés iskolapéldája
lett.
Eredetileg Kelet-Ázsiában őshonos, mérsékelt-övi ragadozóbogár, fő táplálékát levéltetvek és pajzstetvek alkotják. Észak-Amerikába először 1916-ban telepítették be növényvédelmi céllal. Mára (agresszív terjedése révén) a leggyakoribb katicafajává vált.


Európában a 60-as években kezdték forgalomba hozni szántóföldi és üvegházi kártevők ellen. Ma már 13 európai országban tudnak önfenntartó populációkról, s a faj terjedését több országban is monitorozó központok segítségével követik nyomon.
A harlekinkaticát Magyarországon hivatalosan sosem alkalmazták a biológiai védekezésben, így a nálunk felbukkant egyedek nagy eséllyel Ausztriából érkeztek, ahol korábban már regisztráltak megtelepedett populációkat. Az első hazai példányra 2008-ban bukkantak rá Szigetszentmiklóson.
Kérjen visszahívást!
Problémája akadt ezzel a kártevővel? Kérjen visszahívást ingyenes tanácsadásért !
Felismerése
A kifejlett rovar (imágó) 5–8 mm hosszú, 4–7 mm széles, tehát általában nagyobb, mint a többi hazai katicafaj. Testalakja erősen ovális, a szárnyfedők görbülete kifejezett. Színezete és mintázata rendkívül változó. Hazánkban három színváltozata (formája) terjedt el:
f. succinea
a szárnyfedő sötétebb-világosabb narancssárga, esetleg vörös alapszínű, 15–21 fekete ponttal. A pontok egészen nagyok is lehetnek, sőt össze is érhetnek, más egyedeknél szinte pontszerűek, illetve hiányozhatnak is. Az előtoron világos alapon sötét M (vagy fordítva nézve W) alakú minta van, esetleg a fekete foltok összeolvadásával trapézalak is keletkezhet. Mindazonáltal az előtor jellegzetes mintázata, a szárnyfedőkön látható nagyszámú pöttyel együtt elég jellegzetes elkülönítő bélyege a succinea változatnak más hasonló hazai katicához képest. Az Európában elterjedt harlekinkaticák közül messze ez a leggyakrabban előforduló színváltozat.
f. spectabilis:
szárnyfedői feketék, 4 vöröses folttal. Ez a forma hasonlít a kétpettyes katica némely sötét változatára, azonban a harlekinkatica piros foltjai sohasem érik el a szárnyfedők felső szegélyét, inkább kerekded formájúak (szemben a kétpettyes katica sötét változatainál előforduló, inkább szögletes alakú foltokkal) és előtorán is általában lényegesen nagyobb kiterjedésű a fehér szín. A fejen háromszögletű fehér folt van.
f. conspicua:
szárnyfedői feketék, 2 piros folttal, melyek közepén fekete pont vagy folt lehet. Bár a harlekinkatica eredeti élőhelyén a sötét alapszínű színváltozatok gyakoribbak, Európában az itt elterjedt két fekete színváltozat (főként a f. conspicua) számít ritkábbnak, a narancsvörös alapszínű succinea változattal szemben.
Veszélye
Intenzív terjedésének legnagyobb veszélye, hogy kiszoríthatja a jelenleg nálunk élő katicafajokat. Mindamellett, hogy eleszi előlük a táplálékot, ha nincs elég levéltetű, akkor gyakran el is fogyasztja a többi katicafaj lárváit és petéit. Versenyképességét növeli, hogy míg az európai katicafajoknak évente egy, esetleg kettő nemzedéke van, addig a harlekinkaticának általában kettő, de délebbre akár 4 nemzedéke is lehet. Nagyobb távokat képes megtenni, mint a magyarországi fajok, a növényvédő szerekkel szemben pedig sokkal ellenállóbb.
Harlekin katica a lakásban
A hidegebb őszi napok beköszöntével a harlekin katicák (a mezei poloskákhoz és sok más rovarhoz hasonlóan) a lakások melegében keresnek menedéket a hideg elől. Főként az ablakok réseiben, lambéria és parketta illesztéseiben, függönykarnisokban, sarkokban húzódnak meg.
Az emberre nem jelentenek veszélyt, ám a testükben található vegyületek allergizáló hatásúak, szembe kerülve kötőhártya-gyulladást okozhatnak, továbbá nem ritka, hogy megharapja az embert, a csípés helyén piros viszkető duzzanat jelenik meg. Előfordulhat, hogy a lakásban búvóhelyet kereső rovarokat háziállataink elfogyasztják, ez nagyobb mennyiségben akár gyomorbántalmakat is okozhat náluk.

Hogyan szabaduljak meg tőle?
Az ellenük való védekezés első lépése, az ablakok, ajtók körüli rések – ahol a katicák bejuthatnak – eltömítése szilikonnal, vagy egyéb hasonló anyaggal. Ha szükséges tegyünk hálót az ablakokra. A legegyszerűbb megoldás, ha összegyűjti, összeporszívózza a rovarokat és papírba csomagolva elégeti őket. Legjobb, ha a valamilyen piretroid tartalmú rovarirtót azelőtt használjuk, mielőtt a katicák a lakásba bejönnének így ez kémiai gátként fog működni a következő évben. Az ajtó- és ablakkereteket, falon áthaladó csöveket, vezetékeket érdemes bepermetezni.
Kérje ajánlatunkat az irtásra!
Használja árajánlatkérő űrlapunkat, vagy vegye fel velünk a kapcsolatot valamelyik elérhetőségünkön!